יופי חיצוני ויופי פנימי

רזה זה יפה, זו הסיסמה שמשודרת אלינו מכל עבר, לכן לא מפתיע שהפרעות אכילה נעשות יותר ויותר נפוצות. האם הבעיה היא תוצר של חברה תובענית מדי?

בטלויזיה, בקולנוע, בעיתון ובשיחות חברים. מכל הכיוונים נשמעת הסיסמה: רזה זה יפה. אם בעבר נשות הרנסנס העגלגלות כיכבו ביציורתיהם של מיטב הציירים, הרי שכיום צלמי האפנה מעדיפים את הדוגמניות שלהם שדופות ככל האפשר. אפנה היא דבר משתנה בהתאם לרוח התקופה, וניתן היה לקבל מודל יופי שכזה לולי הבעיות שהוא מייצר. מחקרים רפואיים שנערכו לאחרונה גילו כי הגורם המשפיע ביותר על תחילתן של הפרעות אכילה הוא הסביבה. כך לדוגמה, באיי פיג'י, מיד לאחר שנכנסה הטלויזיה המערבית לאי המרוחק החלו להתפתח הפרעות אכילה בקרב הצעירים.

המצב בארץ לא טוב בהרבה. ממחקרים שנערכו בישראל עולה שרוב הנשים הצעיריות בישראל לא מרוצות ממשקלן, אף על פי שהמשקל של רובן תקין. גיל הפרעות האכילה יורד משנה לשנה והסקרים צופים שכשמונים וחמישה אחוזים מהנערות בגיל שלוש עשרה עד שמונה עשרה צפויות לפתח הפרעת אכילה. נהוג לחשוב שהפרעות אכילה נגרמות בגלל השפעת הסביבה, לכן ודאי תופתעו לשמוע שיש גורם נוסף שמשחק תפקיד חשוב בהתפתחות התופעה.

חוסר מילוי

אם נבחן את המאה ה-21 בעין ביקורתית נבחין בכך שהאדם מצליח להתגבר על כל מכשול שעומד בפניו. הוא מסוגל לטוס לחלל, לשבט כבשים ולהנדס מזון, אולם יש דבר אחד מרכזי בו האדם מתקשה – להיות מסופק. על התקופה הזו כתבו המקובלים כבר לפני יותר מאלפיים שנים.

מה מפעיל את האדם?

האגו האנושי שולט באדם ותובע עוד ועוד. האדם מנסה למלא את את הבור, אולם אי ההצלחה במילוי גורם לריקנות גדולה עוד יותר. האכזבות מצטברות, ואכילה מופרזת היא אחת הדרכים לפצות על החלל שנפער. מן הצד השני ניצבת האנורקסיה, שמנסה למלא את החוסר בתענוג אחר – אהבת החברה. הנער או הנערה חושבים שאם הם יהיו רזים הם יהיו אהובים יותר. אבל כמו באכילה מופרזת, גם במקרה הזה המילוי יהיה זמני. המשקל יירד, אך מיד אחרי ההתענגות על המשקל החדש יתחדש ביתר שאת הרצון להמשיך ולרזות. כך יווצר כדור שלג שיגדל ויגדל.

חכמת הקבלה לא פותרת את הפרעות האכילה או מדכאת את האגו, אלא מתעלה מעליו. המקובלים חקרו את טבע האדם וגילו שעל ידי התעלות על האגו ניתן ליצור מציאות טובה יותר. העיסוק באגו יתאזן רק כאשר יוצב רף גבוה יותרמקובלים מאמינים שהדרך לעשות זאת היא לעסוק ברוחניות, משום שהאדם שמתמלא באהבה רוחנית מתעלה מעל הרצון התועלתני שלו ומתמלא בתענוג הגדול ביותר שקיים. אדם שכזה יתעסק במראהו הרוחני במקום בחיצוני וירגיש הנאה אינסופית.